Znajomość swoich mocnych i słabszych stron oraz tego, jak odbierają Twoje zachowanie inni ludzie, to dobry start do polepszenia relacji biznesowych. Wiedza ta ułatwia także dotarcie do klientów oraz lepsze zrozumienie ich potrzeb. Poznaj swój typ osobowości i stań się lepszym negocjatorem, którego inni chcą słuchać z przyjemnością.
Czym jest osobowość? Jakie są typy osobowości?
Definicji osobowości jest wiele, ogólnie można przyjąć, że składa się na nią zestaw różnych cech psychicznych i rozmaitych czynników wewnętrznych, które wpływają na zachowanie, postępowanie człowieka. Osobowość warunkuje sposób, w jaki reagujemy na otoczenie i jak wchodzimy w rozmaite interakcje. To także sposób myślenia, zachowania i odczuwania.
Powstało wiele teorii dotyczących osobowości typy osobowości. Wśród nich są teorie humanistyczne, czy teoria freudowska, która kładzie nacisk na wagę doświadczenia zdobytego w dzieciństwie w procesie kształtowania osobowości. Znane są również teorie neopsychoanalityczne oraz teoria pola, wg której człowiek dąży do zaspokojenia potrzeby samorealizacji.
Pisząc pracę magisterską pt. „Osobowościowe determinanty kompetencji społecznych współczesnych menedżerów”, prowadziłam badania nad blisko stuosobową grupą, pod kątem pięciu głównych cech osobowości: ekstrawersji, neurotyczności, otwartości na doświadczenie, sumienności i ugodowości (tzw. Wielka Piątka). Czyli grupa osób o odmiennych typach osobowości. Przekonałam się o tym, że percepcja samego siebie może znacząco różnić się od tego, jak postrzega nas otoczenie. Spotykam wiele osób, które zadają pytanie – jak jestem odbierany, jak postrzegają nas inni?
Szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung już w 1921 roku sklasyfikował typy ludzkich osobowości, wprowadzając podział na: introwertyków i ekstrawertyków.
Introwertyk a ekstrawertyk
Wojtek sprawia wrażenie spokojnego, opanowanego, czasem zamyślonego. Mówi, że czuje się bardzo dobrze, kiedy pracuje samodzielnie i może skupić uwagę na własnych myślach i odczuciach. Woli działać w sposób przemyślany, zawsze wcześniej wszystko analizuje. Potrzebuje spokoju i warunków do skupienia się, dlatego najlepiej pracuje mu się w ciszy.
Wojtek ma dużo cech, które wskazują na to, że jest introwertykiem. Kto to introwertyk? Czerpie energię z własnego życia wewnętrznego i nie potrzebuje wielu bodźców zewnętrznych. Jeżeli ma do wyboru huczną zabawę i spokojne zacisze domowe, wybiera to drugie. W większej grupie ludzi trudniej mu się odnaleźć, a hałas powoduje, że nie może skupić uwagi.
Introwertyk – cechy
Introwertycy mogą być postrzegani, jako osoby nieśmiałe, które są samotnikami, nie lubią ludzi, boją się oceny społecznej. To bardzo duże uproszczenie i nie jest zgodne z prawdą. Introwertyk unika społecznej stymulacji, ponieważ nie potrzebuje jej i nie jest to kwestia społecznej oceny. Jeżeli przebywa w towarzystwie woli rozmawiać na konkretne tematy niż jałowe dyskusje o niczym. To bardzo dobry słuchacz, który skupia się na rozmówcy, jego emocjach i potrzebach, dzięki temu także zyskuje sympatię.
O Bożenie mówią, że idąc korytarzem, zanim zobaczy się ją w pokoju, najpierw ją słychać. Mówi dość głośno i entuzjastycznie opowiadając o tym, jak to było przed pandemią, gdy mogła podróżować podczas urlopu. Bożena świetnie sobie radzi w każdej grupie osób, nie ma żadnych oporów przed ekspozycją publiczną i przemawianiem przed szerokim audytorium. Mówi, że nastawiona jest na działanie, lubi jak coś się dzieje, męczy i nudzi ją monotonia.
Ma cechy, które przypisuje się ekstrawertykom. Kto to jest ekstrawertyk? Czerpie energię z ruchu, aktywnego tempa życia, możliwości pracy z ludźmi. Jak większość ekstrawertyków, to urodzona optymistka, która wręcz rozkwita w otoczeniu innych ludzi. Bardzo chętnie podejmuje wyzwania i lubi prowadzić aktywny tryb życia, codziennie stara się biegać.
Ekstrawertyk – cechy
Ekstrawertycy mogą być postrzegani, jako osoby, które „mają parcie na szkło”, lubią być w centrum uwagi, mówią za dużo i za szybko. Najpierw robią, później myślą i bywa, że później tego żałują. Faktem jest, że są to osoby charyzmatyczne „naładowane” energią, którą starają się w naturalny sposób ją wydatkować. Często angażują się w zajęcia sportowe, inne aktywności, ponieważ męczy je bezczynność. Potrafią szybko zjednywać sobie ludzi, są elokwentni, bardzo towarzyscy i bez problemu uzewnętrzniają się, jeżeli tylko mają słuchaczy. Mają tendencję do zobowiązywania się do zbyt wielu zadań, przez co mogą odczuwać niespodziewane zmęczenie i smutek, chociaż zdarza się to raczej sporadycznie.
Nie ma stuprocentowego reprezentanta osobowości introwertycznej lub ekstrawertycznej, aby określić typ osobowości, należy wziąć pod uwagę przeważającą ilość cech danego typu osobowości.
W dzisiejszym świecie zmiany następują bardzo szybko. Dynamicznie rozwijają się różne dziedziny nauki, również psychologia. W ostatnim czasie zrewidowany został klasyczny podział typów osobowości i wprowadzone zostało nowe pojęcie – ambiwertyk.
Kto to jest ambiwertyk? Ambiwertyk elastycznie łączy niemal w równym udziale cechy osobowości introwertyka i ekstrawertyka. Z jednej strony lubi samotność, potrzebuje czasu dla siebie i nie przepada za nadmiarem bodźców. Potrafi cierpliwie słuchać i pracować w skupieniu. Z drugiej strony lubi mówić i spędzać czas wśród innych osób. Jest otwarty na świat, ma swobodę, łatwość w kontaktach z innymi i zazwyczaj jest lubiany. Elastycznie dopasowuje się do innych typów osobowości i znajduje łatwy kontakt z każdym z nich.
Ambiwertyk – cechy
Ambiwertycy mogą być postrzegani przez innych ludzi jako osoby dwulicowe, nieszczere, wręcz fałszywe. Fakty natomiast są takie, że potrafią dopasować zachowanie do różnych sytuacji, do każdego otoczenia, towarzystwa. Nie jest to kwestia udawania, czy wyrachowanego działania. Ambiwertycy są w swej naturze elastyczni i w naturalny sposób potrafią zachowywać się całkowicie odmiennie w różnych sytuacjach. Bez problemu mogą porozumieć się prawie z każdym i dopasować do skrajnie odmiennych typów osób. Ich uniwersalizm powoduje, że są to osoby raczej lubiane, ponieważ wszyscy dobrze się czują w ich towarzystwie. Naukowcy określają ambiwertyka mianem człowieka mówiącego różnymi językami.
Gdzie zakwalifikowałbyś siebie? Jesteś typowym ekstrawertykiem, introwertykiem, a może ambiwertykiem? Znajomość swoich uwarunkowań psycho-fizycznych ma istotne znaczenie dla życia zawodowego i prowadzenia biznesu. Mając świadomość swojej osobowości, budujemy przewagę konkurencyjną na rynku. Łatwiej też nam rozpoznać charakter i potrzeby klienta, dzięki czemu możemy lepiej do niego trafić z ofertą.
Beata Hałubek
Trener w Wiener TU S.A.