Ubezpieczenie graniczne OC ppm

Od pierwszego czerwca br. na terenie Rosji i Białorusi nie obowiązuje Zielona Karta. Wielu dystrybutorów ubezpieczeń  pyta jak postępować, jak stosować ubezpieczenia graniczne.

Zmiany w zakresie Certyfikatów Zielonej Karty

W ubezpieczeniach pojazdów w zakresie OC posiadacza pojazdu mechanicznego nic się nie zmienia poza tym, że Certyfikaty Zielonej Karty  wystawione przez Rosyjskie i Białoruskie Biura ZK tracą ważność na terenie Polski 31 maja o godzinie 23:59 czasu środkowoeuropejskiego, w związku z wypowiedzeniem przez Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych umów dwustronnych łączących je z tymi Biurami. Od tego czasu, na terenie Polski nie będą honorowane  Zielone Karty z Rosji i Białorusi i wjeżdżający do Polski będą musieli wykupić ubezpieczenie graniczne. Pojazdy z ZK Rosji i Białorusi  po tym terminie – przebywające na terenie Polski będą musiały także wykupić ubezpieczenie graniczne.  I takie osoby mogą trafić do dystrybutorów (agentów/OFWCA) w kraju. Nie będą też wystawiane ( i uznawane) polskie ZK na terenie tych krajów.

Ubezpieczenie graniczne OC pojazdu – ważne informacje i zasady

Kilka zdań o ubezpieczeniu granicznym OC pojazdu, bo powstaje tutaj wiele nieporozumień.

Ubezpieczenie graniczne pojazdu  jest taką “tymczasową polisą komunikacyjną”. Podobnie, jak nasze  OC ppm  chroni ono kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone przez niego na terytorium innego państwa. I takie OC graniczne jest potrzebne:

  • Polakom, którzy podróżują samochodem do państw niebędących członkami Unii Europejskiej lub krajów strefy Zielonej Karty, jeśli przed wyjazdem za granicę nie wyrobili Zielonej Karty w towarzystwie ubezpieczeniowym, gdzie aktualnie mają wykupioną polisę OC ppm.
  • Polakom podróżującym samochodem do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej i strefy Zielonej Karty,  i przy  wjeździe na ich terytorium muszą obowiązkowo wykupić dodatkowe ubezpieczenie OC graniczne (np. Kosowo). Zawsze przed wyjazdem należy to sprawdzić np. na stronie PBUK.
  • Cudzoziemcom i właścicielom pojazdów, które są zarejestrowane poza terytorium Unii Europejskiej i strefy  Zielonej Karty, jeśli przekraczają polską granicę bez Zielonej Karty.

Ubezpieczenie graniczne można zawsze kupić bezpośrednio przy przekraczaniu samochodem granicy innego kraju, ale  Zielonej Karty już nie wyrobimy.   Zieloną Kartę otrzymujemy w  towarzystwie  ubezpieczeniowym, w którym  aktualnie właściciel pojazdu ma wykupione OC  i w większości ZU można ją wyrobić bezpłatnie. Zwykłe ubezpieczenie graniczne muszą wykupić kierowcy, którzy przed wyjazdem samochodem za granicę np. zapomnieli wyrobić Zieloną Kartę. Warto ZK  wyrobić wcześniej, co najmniej kilka dni przed podróżą.   Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wydadzą ZK od razu, a w innych może to zająć nieco dłużej czasu.

Dlatego zawsze przed wyjazdem samochodem za granicę należy sprawdzić, jakie ubezpieczenie jest wymagane w kraju, do którego się wybieramy. Na terytorium Unii Europejskiej i w kilkunastu innych państwach, wystarczy polisa OC zakupiona w Polsce, ale należy pamiętać, aby mieć zawsze  przy sobie  potwierdzenie wykupienia obowiązkowego OC ppm, bo elektroniczna wersja może nie wystarczyć, lub może nie być połączenia.

Polskie ubezpieczenie OC ppm obowiązuje w następujących krajach:

  • wszystkich państwach, członkach Unii Europejskiej,
  • oraz w: Andora, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gibraltar, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Wyspa Man, Wyspy Normandzkie i Wyspy Owcze.

Z Zieloną Kartą lub jeśli nie wyrobiono jej przed wyjazdem za granicę  to z – ubezpieczeniem granicznym możemy wyjechać do: Albanii, Azerbejdżanu, Iranu, Izraela, Macedonii Północnej, Maroka, Mołdawii, Tunezji i Turcji.

Tylko z ubezpieczeniem granicznym wyjeżdżamy do krajów nienależących do UE oraz Systemu Zielonej Karty  (np. Kosowa, Białorusi, Ukrainy, Rosji).

Z wykupieniem ubezpieczenia granicznego nie ma problemu, bo zwykle na  przejściach granicznych zlokalizowane są całodobowe punkty, w których można zakupić takie ubezpieczenie.  Można  także – i lepiej tak zrobić –  wcześniej kupić OC graniczne przez Internet, telefonicznie lub korzystając z usług jednego z polskich towarzystw ubezpieczeniowych i jego dystrybutorów.  OC graniczne z zasady wykupuje się na minimum 30 dni i można je później przedłużać o kolejne 30 dni ale maksymalnie do jednego roku.

Kto musi wykupić OC graniczne?

  • Polacy, jeśli na stałe mieszkają w innym państwie (np. Ukrainie, Białorusi) i mają zarejestrowany w nim samochód. Wówczas, gdy sporadycznie przyjeżdżają do Polski autem bez Zielonej Karty, przy przekraczaniu granicy są zmuszeni kupić OC graniczne.
  • Obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do Polski samochodem. Muszą zakupić OC graniczne, jeśli nie mają przy sobie Zielonej Karty.
  • Ubezpieczenie graniczne może okazać się przydatne, jeśli sprowadzamy samochód z zagranicy i chcemy wrócić nim samodzielnie na kołach. W takim przypadku zakup OC granicznego jest tańsze niż transport auta na lawecie i czekanie na rejestrację pojazdu, aby móc legalnie poruszać się nim po polskich drogach.
  • Ubezpieczenie graniczne trzeba również kupić, jeżeli podczas pobytu w Polsce czy za granicą wygaśnie ważność Zielonej Karty lub wcześniej zakupionego OC granicznego.

I jeszcze uwaga dystrybucyjna. Podczas zawierania ubezpieczenia granicznego należy zawsze ustalić miejsce pobytu pojazdu, bo musi on przebywać na terenie RP lub na przejściu granicznym z Polską.


Poprzedni wpis

Koszty pogrzebu z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego

Następny wpis

Jak szybko i dobrze zrobić APK?