Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – kiedy jest możliwe?

Nie ma możliwości, aby w przypadku chwilowo nieużywanego samochodu (pojazdu) można było wycofać go z ruchu, wyrejestrować. Przepisy przewidują – od stycznia 2022 roku – możliwość wyłączenia tylko pojazdów uszkodzonych. W katalogu pojazdów, które mają możliwość czasowego wycofania z ruchu wciąż brakuje możliwości wyrejestrowywania pojazdów sezonowych, takich jak: kampery, motocykle, kabriolety itd.

Kiedy dozwolone jest czasowe wyłączenie pojazdu z ruchu?

Przepisy przewidują czasowe wyłączenie z ruchu pojazdów głównie w przypadkach, w których wystąpi konieczność naprawy samochodu, który został uszkodzony, np. w wyniku wypadku, czy kolizji i zasadniczo wpłynęło to na elementy nośne konstrukcji pojazdu. Wówczas można wycofać auto z ruchu na czas od 3 miesięcy do roku, lecz nie wcześniej niż po upływie 3 lat od poprzedniej daty takiego wycofania go z ruchu.

Pandemia COVID a zmiana przepisów

To duża zmiana na korzyść tych wszystkich właścicieli aut osobowych, które w wyniku kolizji lub wypadku  zostały mocno uszkodzone, ale nie są przeznaczone do kasacji. W ostatnim czasie, głównie ze względu na  pandemię, czas oczekiwania na dostawę niezbędnych części od producentów znacznie się wydłużył (nawet do kilku miesięcy), a co za tym idzie, usługa naprawy mocno uszkodzonego pojazdu może długo potrwać. I w takiej sytuacji możliwość tymczasowego wycofania auta osobowego z ruchu zadziała na korzyść kierowcy. Przypomnę że, wcześniej można było czasowo wycofać z ruchu tylko pojazdy ciężarowe,  przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i autobusy.

Czasowe wyłączenie pojazdu z ruchu – niezbędne dokumenty

Wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu do lokalnego wydziału komunikacji składa właściciel pojazdu lub jego pełnomocnik. Do wniosku należy dołączyć: dowód rejestracyjny, tablicę rejestracyjne oraz uiścić opłatę zależną od okresu wycofania pojazdu, lecz nie mniej niż 80 złotych.

Przywrócenie pojazdu do ruchu w świetle przepisów

Chcąc przywrócić taki pojazd do ruchu należy złożyć stosowny wniosek do wydziału komunikacji. Oczywiście wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego auta, które zostało już naprawione.

Jest to w sumie dobra zmiana mająca na celu także ograniczenie kosztów ubezpieczenia pojazdu, aut zgłoszonych do wycofania z ruchu. Podstawą prawną wycofania pojazdu z ruchu  jest art. 78a ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515, z późn.  zm.).


Poprzedni wpis

Ubezpieczenie szkolne InterRisk z ochroną przed hejtem w Internecie

Następny wpis

Ubezpieczenie grobowca i nagrobka