Pytanie od Klienta:
„Na drodze lokalnej łączącej miejscowości, o powierzchni asfaltowej uszkodziłem koło swojego samochodu na głębokiej dziurze. Do kogo mam zgłosić szkodę, bo miejscowy wójt mówi, że to nie jego droga, pomim,o że przebiega przez teren tej gminy”.
Kto ponosi odpowiedzialność i jak zgłosić szkodę na drodze?
Każda droga w Polsce posiada swojego właściciela lub użytkownika, którzy zgodnie z prawem za drogę odpowiadają i zapewniają jej właściwą eksploatację np. odśnieżanie w zimie. Przez teren gminy może przebiegać także droga powiatowa lub wojewódzka. Wójt gminy, jego Urząd gminny jako gospodarz terenu, powinien mieć taką wiedzę i przekazać zainteresowanemu. Do kogo należy dana droga można ustalić także w Internecie lub sprawdzając w Starostwie Powiatowym. I taką szkodę – jak opisana powyżej – należy zawsze zgłosić do właściciela drogi lub użytkownika. To oni zobowiązani są do pokrycia kosztów naprawy pojazdów uszkodzonych na danej drodze. W większości przypadków odpowiedzialni za utrzymanie stanu dróg posiadają stosowne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. I wtedy taki przypadek należy zgłosić do ubezpieczyciela OC drogi. Wtedy ubezpieczyciel przejmuje na siebie roszczenia poszkodowanych kierowców. Jeśli nie ma takiego ubezpieczenia, odszkodowania należy dochodzić od właściciela lub użytkownika drogi i wtedy dochodzenie roszczeń może być utrudnione, a często kończy się pozwem sądowym, ale zgłoszenie roszczenia należy zawsze złożyć. Jeśli poszkodowany posiada własne ubezpieczenie AC, to może szkodę z niego zlikwidować i otrzymać pieniądze na naprawę pojazdu. Później w drodze regresu, ubezpieczyciel będzie dochodził zwrotu wypłaconego odszkodowania od podmiotu odpowiedzialnego za stan drogi.
O czym warto jeszcze pamiętać?
Podmiot pozwany do naprawienia szkody będzie zawsze sprawdzał warunki jej powstania. Nie tylko występowanie przysłowiowej „dziury”, ale także sposób jazdy-prędkość, przestrzeganie znaków w tym ostrzegawczych o stanie nawierzchni i innych przepisów ruchu drogowego np. o dopuszczalnej ładowności itp.
W przypadku powstania zdarzenia na drodze, w którym uszkodzony został pojazd należy zawsze, na miejscu, udokumentować to zdarzenie. Czyli wykonać zdjęcia samej przyczyny, czyli tej przysłowiowej „dziury”, uszkodzeń pojazdu oraz miejsca, aby można dokładnie zlokalizować miejsce powstania szkody. Trzeba zapisać adresy świadków tego zdarzenia, a w niektórych przypadkach wezwać policje lub straż miejską. Wiem z praktyki, że wszystkie niedopełnienia tych czynności zostaną później wykorzystane. Stąd lepiej zrobić więcej zdjęć i zebrać dane wszystkich świadków zdarzenia. Należy upewnić się, czy droga w tym miejscu posiada monitoring i wystąpić o zabezpieczenie nagrania. Tak, aby nikt nie kwestionował oczywistych faktów powstania szkody. Częstym błędem poszkodowanych jest wykonywanie dokumentacji później np. w zakładzie samochodowym, gdzie trudno później udowodnić np. dokładne miejsce powstania szkody, zwłaszcza w następnym lub po kilku dniach.
Podniesiony w pytaniu problem jest bardzo aktualny. Po zimie i okresie wiosennym wiele dróg posiada uszkodzenia, często zagrażające użytkownikom dróg. Dotyczy, to zwłaszcza dróg gminnych i powiatowych. Zgłaszanych jest coraz więcej takich szkód i jest tego już dziesiątki tysięcy.