Szkoda spowodowana fajerwerkami – na kim spoczywa odpowiedzialność za powstałe szkody? CASE STUDY

CASE STUDY

W dzień sylwestrowy klient odpalił fajerwerki na własnej posesji, zgodnie z instrukcją i zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Niestety jedną zniosło i zapalił się budynek gospodarczy trzeciego sąsiada. Są szkody i właściciel uszkodzonego budynku żąda ich naprawienia. Czy słusznie? Przecież spełniono wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Sprawa pochodzenia źródła  ognia (od rakiety) jest bezsporna. Osoba puszczająca fajerwerki ma ubezpieczenie domu.

Kto odpowiada za szkody spowodowane przez fajerwerki?

Żądania sąsiada są słuszne i w pełni uzasadnione. A sama okoliczność końca roku i świętowania tradycyjnego Sylwestra nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności, a nawet nie wpływa na złagodzenie tej odpowiedzialności (art 415 KC). Zasady odpowiedzialności są takie same jak przy innych zdarzeniach rodzących odpowiedzialność. Wyrządzenie szkody innej osobie na ciele zdrowiu lub szkody materialnej nie zwalnia z tej odpowiedzialności, podobnie jak przy szkodach z OC komunikacyjnego (OC ppm) lub wszystkich innych, od których możemy się ubezpieczyć.

Tak więc, w tym przypadku żądanie odszkodowania od sąsiada jest słuszne. Jeśli przy ubezpieczeniu domu jest zawarte ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, to taką szkodę trzeba zgłosić do ubezpieczyciela właśnie z tego ubezpieczenia. W zależności od uregulowań zawartych w OWU, ubezpieczyciel będzie analizował ten przypadek i podejmował decyzję o uznaniu odpowiedzialności i wypłacie odszkodowania. Chodzi o tzw. przypadek “rażącej nieostrożności”, który może być objęty ochroną ubezpieczeniową lub może być wyłączony. Wtedy ważne będą okoliczności powstania zdarzenia: czy działano zgodnie z instrukcją, czy zachowano przewidziane i wymagane odległości itd. Czyli będą ustalane przesłanki do ustalenia czy nie zachodzi przypadek “rażącej nieostrożności”. W sytuacjach wątpliwych sam ubezpieczyciel – a w przypadku sporu sądowego sąd – może uznać, że zachodzą przesłanki do uznania, że odszkodowanie w danych okolicznościach się należy, ze względu słuszności jak to określa art. 827 Kodeksu cywilnego.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to skuteczna ochrona w niespodziewanych sytuacjach

Jedynym rozwiązaniem dla wszystkich jest ubezpieczenie się od odpowiedzialności cywilnej: w życiu prywatnym, posiadania pojazdu mechanicznego, odpowiedzialności zawodowej z tytułu wykonywania konkretnego zawodu lub prowadzenia określonej działalności, uprawiania hobby (myślistwo, wędkarstwo) lub sportów. W zasadzie ubezpieczenie OC może obejmować wszystkie sfery życia, działalności i aktywności zawodowej. Przypomnę – powtarzane przeze mnie powiedzenie kolegi z Niemiec “Ja bez ubezpieczenia OC to nawet z domu nie wychodzę.” Rośnie świadomość – prawna i ubezpieczeniowa –  ludzi, a za tym idą żądania o odszkodowania. Nie wspominam już innych krajów gdzie z takimi przykładami  możemy się spotkać na porządku dziennym, nawet przy małych (błahych) zdarzeniach.

Warto także pamiętać, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to nie tylko troska o innych ludzi, ale przede wszystkim dbanie o własne interesy, zabezpieczenie siebie na wypadek konieczności wypłaty odszkodowania. Czasami bardzo wysokiego, bo np. uszkodzenie ręki od “petardy sylwestrowej” może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – koszty leczenia i rehabilitacji, utrata możliwości zarobkowania, utrata dochodów, zadośćuczynienia itd.

Ubezpieczenie OC w 2023 roku gwarancją ochrony

Jak podały środki masowego przekazu, w noc sylwestrową strażacy w Polsce wyjeżdżali do ponad 1000  pożarów. W tym ponad 80% spowodowanych było używaniem środków pirotechnicznych. Około 2000 osób korzystało z pomocy chirurgicznej na SOR -ach, a jedna osoba zmarła. Zdarzyło się więcej o ok. 30% wypadków i zdarzeń drogowych. W większości tych przypadków zadziała ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a nie posiadający ubezpieczenia będą musieli pokryć odszkodowanie z własnej kieszeni. Podane powyżej przykłady z “nocy sylwestrowej” powinny być dla wszystkich ostrzeżeniem, ale także zachęceniem do zawarcia ubezpieczenia OC. Suma ubezpieczenia powinna opiewać na co najmniej 200 000 złotych. To dziś moim zdaniem minimalna suma gwarancyjna przy ubezpieczeniu OC. Nie znamy dnia ani godziny kiedy ubezpieczenie OC będzie nam konieczne.


Poprzedni wpis

Kierunek – ubezpieczenia integralne

Następny wpis

Wypadek na stoku narciarskim? Uważaj, bo może cię słono kosztować