COMPENSA RODZINA – kompleksowy produkt ubezpieczenia nieruchomości

Wstęp

Wielu mówi, że najważniejszą wartością w życiu są nasi bliscy, nasza rodzina. Ona od razu pociąga za sobą tak oczywiste konotacje jak wspólna przestrzeń, dom. I choć dom może być metaforycznym pojęciem, jest także fizycznym budynkiem, który warto, a wręcz należy ubezpieczyć. Każdy z nas powinien wiedzieć, jak ważne jest zabezpieczenie nas, naszych bliskich i naszego domu przed zdarzeniami losowymi, których skutki mogą negatywnie wpłynąć na życie całej rodziny.

Coraz więcej Polaków ubezpiecza swój dobytek

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszymy ile szkód mogą wyrządzić zjawiska pogodowe i to nie tylko w domach czy na posesjach, ale także w mieszkaniach. Na szczęście, równocześnie obserwujemy zadowalający wzrost ubezpieczeń nieruchomości w Polsce. Cieszy nas, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że dobrze dopasowana polisa jest dla nich ogromnym komfortem i zabezpieczeniem. Warto jednak stale podkreślać i uczulać Klientów w kontekście odpowiednio wysokiej sumy ubezpieczenia.

Czym jest niedoubezpieczenie nieruchomości?

Niedoubezpieczenie nieruchomości to nic innego jak ubezpieczenie jej na zbyt niską kwotę. Istotnym jest, że sumy ubezpieczenia wyznacza się osobno dla poszczególnych rodzajów majątku, jak mury, elementy stałe czy mienie ruchome. Poziom SU deklaruje osoba chcąca zawrzeć ubezpieczenie, a my jako towarzystwo weryfikujemy ich wysokość dopiero po szkodzie. Jeśli więc Klient wyceni swój majątek na zbyt niską kwotę, nastąpi niedoubezpieczenie. W takiej sytuacji przy dużej lub całkowitej szkodzie, Klient otrzyma tylko częściową rekompensatę, a pozostałe straty będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. W przypadku zaniżenia wartości nieruchomości wypłacone odszkodowanie może nie wystarczyć na remont, odbudowę czy zakup mieszkania na wolnym rynku.

Warto pomyśleć o przyszłości już teraz i wybrać odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości

W związku z powyższym musimy mieć na uwadze prognozy mówiące, że skala zniszczeń i wysokość wypłacanych odszkodowań będzie z roku na rok coraz większa, gdyż pogłębiające się zmiany klimatyczne pociągają za sobą wzrastające prawdopodobieństwo wystąpienia katastrof naturalnych, takich jak powodzie, susze, wichury czy gradobicia. Nie zawsze straty wynikające z takich zjawisk zostaną pokryte przez samorząd czy władze centralne. Nawet jeśli zostanie przyznana jakaś pomoc, zapewne nie wystarczy ona na wymagany remont bądź odbudowę.

Dobrze dopasowana polisa ubezpieczeniowa pozwoli ci spać spokojnie

Dlatego coraz częściej Klienci – i słusznie – decydują się na ubezpieczenie swojego dobytku. Ponadto zgodnie ze statystykami Polskiej Izby Ubezpieczeniowej za zeszły rok, ubezpieczyciele wypłacili aż 41,3 miliarda odszkodowań z czego odszkodowania związane z żywiołami i innymi szkodami rzeczowymi stanowiły kwotę aż 3,4 miliarda złotych. Jak więc widzimy ryzyko jest coraz wyższe, a zgłoszonych szkód jest coraz więcej. Równocześnie zwiększa się świadomość, jak bardzo potrzebne są nieobowiązkowe ubezpieczenia. Jednak naszą rolą – Towarzystw, Agentów, OFWCA – jest podniesienie świadomości również w obszarze odpowiedniego oszacowywania wartości ubezpieczanych nieruchomości, ponieważ odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa i dobrze dopasowana SU mogą sprawić, że konsekwencje szkody będą mniej odczuwalne, a nawet całkowicie zniwelowane.

Zmiany klimatu to wyznacznik którym kierują się poszukujący ubezpieczenia

Polska Izba Ubezpieczeń stworzyła w ubiegłym roku „Mapę ryzyka Polaków” , która pokazuje, że ryzyka związane z pogodą i ociepleniem klimatu uznajemy jako naród za coraz bardziej prawdopodobne. Aż 55 procent respondentów uważa za możliwe wystąpienie (w czasie trwania ich życia) silnych wiatrów, huraganów, czy suszy. Warto zaznaczyć, że lęk dotyczący takich zjawisk pogodowych nadal jest silniejszy na wsiach, lecz obserwujemy jego wzrost także wśród mieszkańców największych miast. Na przykładzie powodzi widzimy, że ta dysproporcja powoli się zmniejsza – na wsiach obawia się jej 46 procent mieszkańców, a w dużych miastach 34 procent.

Czym jest ochrona od ryzyk nazwanych oraz all risk i przed czym nas chronią?

Jak dobrze Państwo wiedzą w ubezpieczeniach domów i mieszkań występują dwa warianty: ochrona od ryzyk nazwanych oraz all risk. Według nas, jako Compensy, najlepszym wyjściem w przypadku polisy domu i mieszkaniowej jest wariant all risk. To ochrona ubezpieczeniowa przed wszystkimi możliwymi zdarzeniami, które nie zostały objęte wyłączeniem w Ogólnych Warunkach. Czyli mowa o ryzykach przyszłych, niepewnych, nagłych, niespodziewanych oraz niezależnych od woli ubezpieczonego, które mogą spowodować zniszczenie lub uszkodzenie przedmiotów ubezpieczenia. Co bardzo istotne ochrona zadziała zarówno gdy zdarzenie wynika z sił natury jak i z działalności człowieka. Oznacza to, że pożar spowodowany nie wyłączeniem żelazka, niezamknięciem okien w czasie ulewnego deszczu czy nawet akt wandalizmu nie będą skutkowały odmową wypłacenia świadczenia. Zdecydowanie warto by polisa objęła nie tylko same mury, ale także elementy stałe i obiekty przynależne do nieruchomości, takie jak instalacje, drzwi wejściowe, garaż, wiatę, meble ogrodowe czy zabudowany sprzęt AGD. Ubezpieczenie może również objąć panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, czy pompy ciepła, a nawet ruchomości, jak dzieła sztuki czy sprzęt elektroniczny.

Jak dobrać odpowiednia polisę do potrzeb klienta?

Polecamy Państwa uwadze fakt, że przy ubezpieczeniu mieszkania i domu powinno się proponować Klientowi polisę odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Przypominamy także, że mamy w ofercie także inne produkty dobrze wpisujące się w tę tematykę. Przy proponowaniu Klientowi ubezpieczenia domu warto zwrócić też jego uwagę na ofertę ochrony NNW, czy pakiet domowego assistance, a nawet idąc dalej na tak popularną ostatnimi czasy telemedycynę (Przychodnia Online). Te produkty świetnie uzupełnią ubezpieczenie mieszkaniowe ponieważ znacząco „rozszerzą” ochronę i obejmą nią członków rodziny w większym zakresie – takim jak nieszczęśliwy wypadek, czy niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia. 


Poprzedni wpis

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu maszyn rolniczych?

Następny wpis

Ubezpieczenie szkolne InterRisk z ochroną przed hejtem w Internecie