Podsumowanie roku 2021
Rok 2021 już praktycznie za nami. Był to bardzo dobry rok dla rynków akcji, nawet pomimo spadków w ostatnich tygodniach roku. Za oceanem indeks S&P 500 zyskał 27%, a technologiczny Nasdaq 21%. Na krajowym parkiecie WIG20 zyskał 14%, mWIG40 33%, zaś skupiający małe spółki sWIG80 24%.
Niestety, tego samego nie można powiedzieć o rynkach obligacji. Fundusze dłużne straciły w 2021r średnio 9,9%, chociaż niektóre z nich zamknęły rok z wynikiem o 14% na minusie. Trudno się temu jednak dziwić. Rentowności 10-letnich obligacji wynosiły ok. 1,2% na początku ubiegłego roku, by zamknąć ubiegły rok na poziomie 3,6%. Dodatkowo, znacząca część tego wzrostu dokonała się w czwartym kwartale. Dla przypomnienia, w modelu wyceny obligacji wzrosty rentowności oznaczają spadki cen obligacji.
To wszystko już jednak za nami. Przed nami rok 2022, który może być jednym z trudniejszych okresów do inwestowania w ostatnim 5-leciu. Przede wszystkim dlatego, że rynki napędzane wcześniej polityką pieniężną, wejdą w okres normalizacji.
Czynniki które trzeba brać pod uwagę w 2022
W tym miejscu zamiast prognozować, co się stanie w rozpoczętym dopiero roku, wskazuję kilka czynników, na które inwestorzy powinni zwracać uwagę przy wyborze inwestycji. Jedno jest pewne. To będzie ciekawy rok.
- Wysoka inflacja – pomimo coraz bardziej zdecydowanych działań banków centralnych, pierwsze miesiące 2022 roku przyniosą kontynuację wysokich odczytów inflacyjnych, być może nawet nowe wieloletnie rekordy. Biorąc pod uwagę, że większość inflacjogennych czynników jest dalej w mocy, jak również czas potrzebny na mechanizm tranzycji stóp procentowych, niższe wskazania CPI będziemy obserwować dopiero w III i IV kwartale 2022, również z uwagi na wysoką bazę.
- Fed – jeśli RPP jest już raczej bliżej końca działań, Fed i inne duże banki centralne są dopiero na początku drogi. Kierunek jest już jasny, zagadką pozostaje tempo prowadzonych działań.
- Konflikty międzynarodowe – napięta sytuacja na linii Chiny –Tajwan, jak również bliższy Polsce również temat polityki Rosji wobec Ukrainy i możliwe wstrzymania dostaw gazu dla europejskich odbiorców będą na pewno wywoływać nerwowość na poziomie lokalnym.
- Co prawda prognozy rynkowe w dalszym ciągu wskazują na wzrosty na giełdach w 2022, jednak tradycyjnie w bardziej dojrzałej fazie wzrostów coraz większego znaczenia nabiera odpowiednia selekcja. Czasy, gdy wszystkie spółki solidarnie rosły pozostają, przynajmniej do czasu silnej rynkowej korekty, w dalszym ciągu za nami.
- Szansa dla rynku długu. Co prawda w końcówce roku rentowności obligacji ponownie kontynuują silny marsz w górę, można jednak oczekiwać, że jest to już raczej ostatni odcinek. Z dużym prawdopodobieństwem obligacje i fundusze dłużne mogą przynieść w 2022 roku atrakcyjne nominalne stopy zwrotu.
- Uwaga na nominalne / realne stopy zwrotu. I tutaj właśnie dochodzimy do największego wyzwania w nadchodzącym roku (które nie było obojętne również w mijającym 2021). Przy tak wysokiej inflacji osiągnięcie dodatniej realnej stopy zwrotu bez podjęcia wysokiego ryzyka wydaje się w obecnym roku mało możliwe. Dla zobrazowania, nawet jeśli fundusze obligacji wygenerują 5-6% stopę zwrotu, co historycznie byłoby rewelacyjnym wynikiem, realna stopa zwrotu w dalszym ciągu może okazać się ujemna. Alternatywą jest oczywiście rynek akcji i pozostałych ryzykownych aktywów, tutaj jednak perspektywy są mniej optymistyczne niż chociażby 12 miesięcy temu. Przy odpowiedniej strategii akcje powinny pozwolić zarobić, chociaż realne stopy zwrotu mogą nie być zachwycające.
Zastrzeżenia prawne: materiał o charakterze marketingowo-inwestycyjnym.
Niniejszy dokument (dalej jako „Opracowanie” lub „Materiał”) ma charakter marketingowo-informacyjny i został przygotowany przez Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group (dalej jako „Vienna Life”). Jakkolwiek Materiał został przygotowany na podstawie informacji publicznie dostępnych i pochodzących z legalnych źródeł uznanych przez Vienna Life za wiarygodne, jednakże Vienna Life nie gwarantuje i nie zapewnia o ich dokładności, kompletności i wiarygodności, jak również nie gwarantuje, że wszelkie decyzje podjęte na podstawie informacji przedstawionych w Opracowaniu zapewnią osiągnięcie podobnych lub zbliżonych wyników inwestycyjnych w przyszłości. Niniejszy Materiał ma charakter informacyjny i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Materiał nie stanowi oferty, propozycji nabycia ani doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu przepisów powszechnych. Opracowanie nie stanowi usługi doradztwa prawnego lub podatkowego, dlatego Vienna Life zaleca przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zasięgnięcie porady, opinii lub konsultacji podmiotu świadczącego profesjonalne usługi w omawianym zakresie. Niniejsze opracowanie nie ma charakteru rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych w rozumieniu przepisów powszechnych. Wszystkie prezentowane opinie są opiniami własnymi Vienna Life. Pomimo dołożenia należytej staranności przy sporządzaniu niniejszego Opracowania Vienna Life nie może zapewnić, że prezentowane opinie okażą się trafne, a sytuacja na rynku nie ulegnie zmianie, w szczególności w stosunku do określonych instrumentów finansowych. Opinie Vienna Life mogą się zmieniać bez obowiązku każdorazowego informowania o tym fakcie. Klient podejmuje decyzje inwestycyjne na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność. Vienna Life rekomenduje zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami zawarcia i wykonywania poszczególnych umów ubezpieczenia oferowanych przez Vienna Life, określonymi w odpowiednich Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz w innych dokumentach związanych z umową ubezpieczenia (dostępnych na stronie www.viennalife.pl, w siedzibie Vienna Life oraz jej jednostkach sprzedażowych), w tym z opisem ryzyk związanych z inwestowaniem środków oraz wysokościami kosztów oraz opłat pobieranych przez Vienna Life. Wyniki inwestycyjne uzależnione są od sytuacji na rynkach finansowych i skłonności Klienta do podejmowania ryzyka. Ubezpieczający musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części wpłaconych środków, zwłaszcza w przypadku inwestowania środków w instrumenty o wysokim poziomie ryzyka. Prezentowane dane mają wyłącznie charakter informacyjny, a w szczególności nie służą do ustalania lub pomiaru wyników poszczególnych pozycji inwestycyjnych z wykorzystaniem wskaźnika referencyjnego.