Ochrona rodziny

Choć rodzina składa się z wielu pokoleń, a jej członkowie pełnią różne role, łączy ich jedna z najważniejszych potrzeb w życiu każdego człowieka, czyli bezpieczeństwo. Każdego dnia, instynktownie, w różnych formach  chronimy najbliższych. Warto jednak zadbać także o ich zabezpieczenie w postaci ubezpieczeniowej, która zapewnia finansowy i psychiczny komfort oraz pewność o najwyższej ochronie w razie niespodziewanych zdarzeń.

Ubezpieczyciele, proponujący polisy skierowane do rodzin, muszą brać pod uwagę, że obecnie definicja rodziny ma szeroki zakres. Nie jest to już tylko model męża i żony oraz ich dzieci, ale też związki partnerskie lub krewni zamieszkujący w jednym  gospodarstwie domowym. Polisy muszą być dopasowane do zmieniającego się świata oraz potrzeb poszczególnych członków rodziny, których łączy bliskość, lecz różnią pasje, potrzeby czy tryb życia.

Ubezpieczenie rodzinne kluczem do bezpieczeństwa

Według najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Wiener, dla 46% Polaków to właśnie rodzina jest najważniejszą wartością w życiu. Najczęściej na taką odpowiedź decydowały się kobiety (51%) oraz osoby w wieku 45-54 lata (53%). Na drugim miejscu znalazło się zdrowie (37%). Znacznie rzadziej Polacy brali pod uwagę takie wartości jak bezpieczeństwo finansowe (7%), równowaga między życiem zawodowym i prywatnym (5%) czy praca (4%).Niezdolność do utrzymania siebie lub rodziny znalazła się w „TOP3” najczęstszą obawą Polaków spośród skutków nieszczęśliwych wypadków albo zachorowania. Ta kwestia niepokoi aż 43% badanych. Bardziej obawiają się tylko ciężkiej choroby (71%) i wysokich kosztów leczenia (46%).

Czego najczęściej obawiają się Polacy

Podobne wnioski płyną z raportu pt. „Mapa ryzyka Polaków. Jak ubezpieczyciele odpowiadają na potrzeby społeczeństwa?” Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Jest to ranking najistotniejszych trosk społeczeństwa i związanych z tym potrzeb ubezpieczeniowych. Trzy główne obawy Polaków są takie same bez względu na wiek, płeć i miejsce zamieszkania. Są to: śmierć najbliższej osoby, brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby oraz ciężka choroba najbliższej osoby. Warto zauważyć, że każda z tych głównych obaw może zostać ubezpieczona.

Podobne wnioski płyną z raportu pt. „Mapa ryzyka Polaków. Jak ubezpieczyciele odpowiadają na potrzeby społeczeństwa?”Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Jest to ranking najistotniejszych trosk społeczeństwa i związanych z tym potrzeb ubezpieczeniowych.Trzy główne obawy Polaków są takie same bez względu na wiek, płeć i miejsce zamieszkania. Są to: śmierć najbliższej osoby, brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby oraz ciężka choroba najbliższej osoby. Warto zauważyć, że każda z tych głównych obaw może zostać ubezpieczona.

Na obawy Polaków wpłynęła również pandemia, w wyniku której znacząco zwiększył się odsetek badanych bojących się skutków ciężkich chorób osób najbliższych (o 4 pkt. proc.) i braku dostępu do opieki medycznej (o 5 pkt. proc.).Czas pandemii wzmocnił też przekonanie o przydatności ubezpieczeń. W lutym 2021 r., 83 proc. respondentów zgadzało się ze stwierdzeniem, że „ubezpieczenie jest przydatne, gdy w życiu dzieją się złe rzeczy”. Rok wcześniej było to 78 proc.

Osoby po 60 roku życia są coraz bardziej świadome zagrożeń

Średnia długość życia coraz bardziej się wydłuża, jest to możliwe dzięki postępowi cywilizacyjnemu i poprawie jakości życia. Przez to na całym świecie systematycznie rośnie odsetek ludzi w wieku poprodukcyjnym. To zjawisko nie ominęło również Polski. Według wstępnych danych najnowszego Narodowego Spisu Powszechnego osoby po 60 roku życia stanowią już dziś ponad 1/5 społeczeństwa. Natomiast z prognoz demograficznych GUS wynika, że w Polsce w 2050 r. udział osób w wieku powyżej 65 roku życia wyniesie aż 32,7%. To wymaga zmian pod względem projektowania oferty oraz dystrybucji  ubezpieczeń. Konieczne jest wprowadzenie nowych usług i rozwiązań w tym zakresie, które powinny być odpowiednio dopasowane do potrzeb pokolenia, które z roku na rok będzie coraz większym odsetkiem klientów. To także osoby, których świadomość na temat ubezpieczeń rośnie, bo dzięki powszechnemu dostępowi do informacji w zasięgu swojego smartfona, coraz mocniej zdają sobie sprawę z ich zalet.

Jak powinna wyglądać kompleksowa oferta ubezpieczeń dla rodziny w 2023 roku?

Wielopokoleniowy model rodziny, składającej się z dzieci, w tym również na etapie szkolnym, rodziców oraz seniorów zakłada różny poziom potrzeb poszczególnych generacji. Produkty ubezpieczeniowe na miarę XXI wieku uwzględniają nowoczesny model rodziny, proponując ochronę po dokładnej analizie jej potrzeb. Są to chociażby takie ubezpieczenia jak: ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków czy polisa na życie. To również ubezpieczenia zdrowotne oraz odpowiedzialności cywilnej. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu domu, mieszkania oraz ubezpieczeniu szkolnym, z usługami w zakresie zdrowia psychicznego i walki z cyberbullyingiem.

Zjawisko przemocy w sieci coraz bardziej powszechne

Wraz z coraz większą popularyzacją nowych technologii, wzrasta odsetek ofiar dotkniętych przemocą w sieci. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w ciągu ośmiu lat liczba prawomocnie skazanych za to przestępstwo wzrosła o ponad 3700%.Z takimi problemami mogą pomóc polisy związane z cyberbezpieczeństwem, w których zakresie mogą się znaleźć konsultacje psychologiczne czy wsparcie specjalisty IT.

Na jakie polisy najczęściej decydują się polskie rodziny?

Aby być przygotowanym na różnego rodzaju niespodziewane zdarzenia, Polacy coraz częściej decydują się na ochronę ubezpieczeniową, co wpływa na rozwój tego rynku. Największym zainteresowaniem Polaków cieszą się pakiety obejmujące dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy specjalistów i diagnostyki. Według danych PIU, na koniec 2021 r. ponad 3,8 mln Polaków miało wykupione ubezpieczenie zdrowotne, a na prywatne polisy wydano ponad 1 mld zł, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Dostrzegalny jest również trend na „pakietowość”.Polakom zaczęło bardziej zależeć nie tylko na wypłacie jednorazowego świadczenia, ale też na assistance, który zapewnia m.in. pełną koordynację procesu leczenia.

Oczywiście nie wolno pominąć prawie powszechnych, ubezpieczeń majątkowych domów i mieszkań oraz odpowiedzialności cywilnej. Dane statystyczne potwierdzają że prawie 80 procent z nich jest ubezpieczonych. Zmiany klimatyczne, występujące coraz częściej szkody żywiołowe tzw. punktowe (wichury, podtopienia, gradobicia, wyładowania atmosferyczne) przekonały wielu niezdecydowanych o ubezpieczeniu swojego mienia. Bo przecież dom, mieszkanie to podstawa bytu każdej rodziny. I trzeba o nie właściwie dbać.

Kompleksowa ochrona rodziny- jaki pakiet ubezpieczeń wybrać?

Przedstawiając oferty ubezpieczeń, warto sprawdzić, które z nich proponują najwięcej dopasowanych do danej rodziny elementów. Dzięki temu, klienci każdego dnia mogą być pewni, że bezpieczeństwo ich rodziny jest w dobrych rękach. Odpowiednio dobrana polisa zmniejszy stres i niepokój w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń.


Poprzedni wpis

Wzajemne polecenia kluczem do sukcesu agenta ubezpieczeniowego

Następny wpis

Terminowe ubezpieczenie na życie z możliwością zawarcia umów dodatkowych