Ubezpieczenia OZE – coraz szybciej rosnący rynek

Ubezpieczenia OZE - coraz szybciej rosnący rynek

Odnawialne źródła energii w ostatnim czasie biją rekordy popularności, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Szczególnie dynamicznie rozwija się segment związany z energetyką słoneczną, który dzięki prosumentom, czyli konsumentom inwestującym w małe instalacje na własny użytek zanotował prawdziwy boom.

Fotowoltaika w Polsce bije rekordy popularności

W ciągu zaledwie kilku lat zainstalowana moc fotowoltaiki wzrosła o kilka tysięcy procent! Jak wynika z danych Agencji Rozwoju Energii na koniec 2021 roku, moc zainstalowana wszystkich OZE wyniosła ponad 17 GW. Największy przyrost odnotowano w przypadku instalacji fotowoltaicznych, których moc wyniosła ponad8 GW (wzrost o prawie 200%w ciągu 12 miesięcy). Za zdecydowaną większość produkcji energii ze słońca odpowiadają instalacje prosumenckie – jest to prawie 6 GW. Głównym impulsem do rozwoju energetyki słonecznej w Polsce są rządowe programy wsparcia – szacuje się, że dzięki nim liczba prosumentów wzrosła do blisko 850 tysięcy. Rząd szacuje, że w tym roku dojdziemy do miliona osób prywatnych korzystających ze swoich instalacji OZE.

Ubezpieczenie OZE gwarancją bezpieczeństwa

Widać zatem, że już spora część konsumentów stara się żyć ekologicznie, inwestuje w nowoczesne rozwiązania w swoim domu i widzi korzyść w postaci nie tylko niższych opłat za prąd, ale także bardziej odpowiedzialnego pozyskiwania energii. Inwestycja w OZE to często spore wyzwanie finansowe, ponieważ instalacje zasilające duże domy czy budynki gospodarcze mogą być bardzo opłacalną, ale ciągle jeszcze kosztowną inwestycją. Właśnie z myślą o tych osobach Wiener przygotował specjalne ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła do wartości 250 000 zł.

Instalacje mogą być zainstalowane i zasilać budynek mieszkalny lub mieszkanie, budynek firmowy czy budynek gospodarczy. W zależności od parametrów technicznych i konstrukcji, instalacje mogą być również zamontowane na budowlach wolnostojących. Co istotne instalacja może być objęta ochroną bez konieczności dodatkowego ubezpieczenia nieruchomości, na której się znajduje. Jeśli instalacja była finansowana za pomocą kredytu, można ustanowić cesję polisy na bank. Ubezpieczonym może być też instytucja finansująca instalację np. Urząd Gminy.

Ubezpieczenie OZE – przed czym chroni?

Klient chcący objąć ochroną swoją instalację OZE może wybrać jeden z dwóch wariantów ubezpieczenia – od ryzyk nazwanych lub od wszystkich ryzyk.

W przypadku wariantu ryzyka nazwane:

  • Polisa chroni też w przypadkach uszkodzeń powstałych wskutek gradu, huku ponaddźwiękowego, huraganu, lawiny czy naporu śniegu, powodzi, pożaru, przepięcia (szkód elektrycznych),trzęsienia ziemi, uderzenia pioruna, uderzenia pojazdu, statku powietrznego lub innego obiektu, wandalizmu, zapadania się ziemi czy zalania.
  • Ochroną jest objęta też utrata lub zaginięcie instalacji wskutek kradzieży, kradzieży z włamaniem, rozboju lub dewastacji – z zastrzeżeniem, że zdarzenie musi być niezwłocznie zgłoszone na policję.
  • Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również zniszczenie lub uszkodzenie wymiennych elementów elektronicznych instalacji fotowoltaicznej lub kolektorów słonecznych, o ile to zniszczenie lub uszkodzenie jest wynikiem oddziaływania czynnika zewnętrznego, za którego skutki Wiener ponosi odpowiedzialność.
  • Polisa obejmuje ochroną koszty związane z akcją ratowniczą lub usuwaniem pozostałości po szkodzie.
  • Ochroną objęte są także koszty związane z postępem technologicznym (kiedy nie możliwe jest odkupienie identycznego zniszczonego elementu instalacji i konieczne jest zainstalowanie nowszego lub droższego elementu).

W przypadku wariantu wszystkie ryzyka:

  • Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wszystkie ryzyka i sytuacje, poza tymi które wskazano jako wyłączenia w OWU.
  • Obejmuje ochroną wszystkie zdarzenia wymienione w wariancie „ryzyka nazwane”.
  • Dodatkowo obejmuje ochroną koszty związane z zakupem energii z sieci podczas naprawy instalacji, w sytuacji, kiedy została ona uszkodzona w wyniku zdarzenia objętego ochroną.

Wiener – wiedza i doświadczenie w segmencie OZE

Wiener (a wcześniej jako Gothaer), jesteśmy obecni na rynku ubezpieczeń OZE już prawie 10 lat. Od 2013 roku jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce, posiadamy specjalistyczne ubezpieczenie farm fotowoltaicznych, a od 2012 roku produkt dla energetyki wiatrowej. Wprowadzając je korzystaliśmy z niemieckiego know-how, w ramach naszej grupy kapitałowej. Teraz korzystamy z doświadczenia, które czerpiemy, będąc częścią Grupy VIG. Przez te lata zdobyliśmy ogrom wiedzy, która umożliwia nam oferowanie produktów dopasowanych do potrzeb klientów i zapewniających im skuteczną ochronę.

Nasz produkt skierowany do prosumentów pozwala na kompleksowe ubezpieczenie posiadanej instalacji, ma szeroki zakres oraz możliwość dopasowania sumy ubezpieczenia do potrzeb klienta i wielkości instalacji.Do skalkulowania składki ubezpieczeniowej wystarczy podanie wartości instalacji. Sprzedaż odbywa się poprzez linki referencyjne, które można umieścić w swoich mediach społecznościowych i na stronie www, można je także wysłać bezpośrednio do klienta.


Poprzedni wpis
Ubezpieczenie rolne z dopłatą państwa w 2022 roku

Ubezpieczenia rolne z dopłatą państwa w 2022 roku

Następny wpis

Kolizja z pojazdem zarejestrowanym na Ukrainie – jak przebiega likwidacja szkody z OC?