Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji – wypłaty odszkodowań i pokrycie kosztów

W tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, do którego doszło 6 sierpnia 2022 r., zginęło 12 osób, a 32 zostały rannych. Pytania o odszkodowania dla rodzin zabitych i rannych są zasadne i mogą one być wypłacone z kilku tytułów – w zależności od posiadanych ubezpieczeń.

Wypłaty z obowiązkowego ubezpieczenia OC

Musimy pamiętać, że minimalna suma gwarancyjna w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wynosi obecnie 5,21 mln euro, czyli około 26 mln złotych. Już wiadomo, że przy takiej skali tragedii: ilości zabitych, ciężkich obrażeń poszkodowanych, suma ubezpieczenia OC autobusu na pewno szybko się wyczerpie. Zdaniem specjalistów pieniędzy z tej sumy odszkodowania może wystarczyć jedynie na wypłatę roszczeń bliskich ofiar śmiertelnych, pokrycie kosztów leczenia oraz transport ciał i rannych do kraju. Środków natomiast zabraknie na wypłatę zadośćuczynień i rent. 

Komu należeć się będzie wypłata odszkodowania?

Ubezpieczyciel (Warta TUiR S.A.) potwierdza, że na razie jest jeszcze za wcześnie na oszacowanie skali wszystkich świadczeń odszkodowawczych dla poszkodowanych. Na pewno cała suma gwarancyjna zostanie wykorzystana. A jak to zostanie wypłacone – komu w jakich ilościach – to musi być dopiero ustalone. Bo pewne ryzyka mogą być podwójnie ubezpieczane, np. sprowadzenie zwłok do kraju, z OC ppm i kosztów leczenia za granicą. Trudnym problemem będzie także ustalenie komu w jakich wysokościach wypłacone zostaną odszkodowania z tego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą – co obejmuje?

Inny ubezpieczyciel (ERGO Hestia) pokryje koszty dla posiadających ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (KL). Są to ubezpieczenia indywidualne ograniczone także wysokością sumy ubezpieczenia. Jak się przypuszcza nie były to jednak sumy wysokie. To ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia w Chorwacji, transport powrotny chorych oraz sprowadzenie zwłok tragicznie zmarłych do Polski. Jak wiemy transport ten wykonywano samolotem wojskowym CASA, a następne samolotami polskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Gwarancja ubezpieczeniowa- kiedy przysługuje?

Jak podało Biuro Prasowe kancelarii marszałka województwa mazowieckiego Biuro Podroży „U Brata Józefa”, które organizowało wycieczkę do Medjugorie, działało bez wymaganego prawnie wpisu do rejestru organizatorów turystyki. Oznacza to, że klienci biura nie są objęci gwarancją ubezpieczeniową, jaka przysługuje turystom korzystającym z usług zarejestrowanych biur podróży.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na wyjazd?

Ten tragiczny wypadek pokazuje nam jasno, że na ubezpieczeniach przy wyjazdach w szczególności zagranicznych nie należy oszczędzać. Powinno się dopełniać wszystkich formalności rejestracyjnych i związanych z tym ubezpieczeń. Należy upowszechniać dobrowolne (nadwyżkowe) ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zwłaszcza przez posiadaczy autobusów, busów i TIR-ów. Wreszcie, sumy ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą powinny być wysokie, nie mniej niż 200 000 złotych, co przy kilkudniowym wyjeździe kosztuje 25zł – 35 zł więcej. Czy warto tak oszczędzać? Ten przypadek –wcale nieodosobniony – pokazuje że nie.


Poprzedni wpis

Rażące niedbalstwo powodem odmowy wypłaty odszkodowania

Następny wpis

Wszystko co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu pojazdu typu quad