Agent z okolic Nowego Sącza sygnalizuje nam zwiększenie ilości przypadków kradzieży z włamaniem oraz większego zainteresowania ich ubezpieczeniami.
“Zgłosiło się do mnie pięciu sąsiadów poszkodowanego z prośbą o takie ubezpieczenie. Złodziejom wystarczyły dwie godziny nieobecności gospodarza w domu.”
– mówi nasz Agent.
Spis treści Hide
- Co pada łupem złodziei podczas włamania?
- Jak chronić się przed kradzieżą i włamaniem podczas sezonu urlopowego?
- Na wsi równie niebezpiecznie jak w mieście
- Czym jest ubezpieczenie na pierwsze ryzyko?
- Co warto ubezpieczyć oraz ile powinna wynosić suma ubezpieczenia?
- Sprawdź, jakie wyłączenia obowiązują w umowie z ubezpieczycielem
- Warto zadbać o zabezpieczenie mienia
Co pada łupem złodziei podczas włamania?
Do kradzieży i włamań dochodzi najczęściej w okresach letnich, w czasie wakacji. Wtedy częściej jesteśmy poza domem i zostawiamy mienie nieodpowiednio zabezpieczone. Łupem złodziei zwykle padają przedmioty mniejsze, ale o dużej wartości. Takie jak: biżuteria, zegarki, sprzęt elektroniczny i wszystko, co da się zmieścić w plecaku albo torbie podróżnej. Taka osoba nie budzi także specjalnej uwagi w środowisku. Rzadziej, ale zdarzają się jeszcze tzw. “kradzieże na przeprowadzkę”, gdzie cała zawartość mieszkania lub domu jest zabierana i wywożona.
Jak chronić się przed kradzieżą i włamaniem podczas sezonu urlopowego?
Dlatego warto przypominać zawsze o właściwym zabezpieczeniu mienia w domu lub mieszkaniu oraz ubezpieczeniu mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku. Warto być także powściągliwym w informowaniu w mass mediach o planach urlopowych, pobycie w atrakcyjnym miejscu, czyli przekazywaniu złodziejom informacji o pozostawionym bez opieki mieniu. Dobrze informować swoich sąsiadów o wyjeździe i poprosić o zwrócenie uwagi na pozostawione mienie.
Na wsi równie niebezpiecznie jak w mieście
Coraz częściej włamania i zabór mienia zdarzają się teraz na wsiach. Sprzyja temu rozproszenie zabudowy, łatwiejsza dostępność, brak właściwych zabezpieczeń oraz… rzadkie ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem zwłaszcza przy ubezpieczeniach rolnych. Należy pamiętać, że grupy złodziei często działają jako zorganizowany mechanizm. Obserwują, analizują i dopiero przystępują do kradzieży. Dlatego w niektórych przypadkach ciężko ustrzec się przez włamaniem. Właśnie wtedy, gdy zawiodą zastosowane środki bezpieczeństwa, tak ważne jest ubezpieczenie.
Czym jest ubezpieczenie na pierwsze ryzyko?
Wakacje są okresem, kiedy wzrastają przypadki kradzieży z włamaniem. Stąd należy – przy rozpoznaniu potrzeb klienta (APK) – proponować zawsze te ubezpieczenia i tłumaczyć o zasadach ubezpieczenia. Zwłaszcza sposobie ubezpieczenia – na pierwsze ryzyko – czyli mienia, które może być wyniesione w podręcznym bagażu; torbie, plecaku czy neseserze. Bo w tym systemie określona jest górna granica odpowiedzialności Ubezpieczyciela, ale nie wolno zapominać o ustalonych (procentowych lub kwotowych) limitach dla poszczególnych grup ubezpieczanego mienia. Trzeba także pamiętać o realnej wysokości sumy ubezpieczenia mienia od kradzieży, bo 5 000 zł, a nawet 10 000 zł jest w wielu przypadkach sumą zdecydowanie za niską.
Co warto ubezpieczyć oraz ile powinna wynosić suma ubezpieczenia?
Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia warto się zastanowić, co cennego jest w domu lub mieszkaniu, co warto i trzeba ubezpieczyć, oraz jaka powinna być suma takiego ubezpieczenia. O podnoszeniu wartości chronionego mienia powinny pamiętać szczególnie te osoby, które zawarły ubezpieczenia z zakładem ubezpieczeń kilka lat temu – przy innych cenach – i tylko je przedłużają na kolejne lata, nie zważając na fakt zwiększenia ich realnej wartości i powiększenia swojego mienia.
Redukcyjna i odnawialna suma ubezpieczenia
Trzeba także zwracać uwagę na to, czy suma ubezpieczenia w posiadanym ubezpieczeniu jest redukcyjna, czy odnawialna. Bo ta pierwsza maleje po każdej wypłacie odszkodowania, zaś ta druga pozostaje taka sama na niezmienionym poziomie.
Sprawdź, jakie wyłączenia obowiązują w umowie z ubezpieczycielem
Należy także sprawdzać, jakie są wyłączenia w ubezpieczeniu, bo nie każde mienie – u różnych ubezpieczycieli – jest objęte ochroną. W wyłączeniach mogą się znaleźć:
- kruszce w formie nieprzetworzonej,
- dane przechowywane w formie cyfrowej,
- rękopisy,
- kamienie szlachetne,
- broń palna,
- dzieła sztuki,
- trofea myśliwskie,
- mienie wypożyczone do użytkowania, czy używane do działalności gospodarczej, np. laptop.
- inne wymienione w OWU.
Zawsze przed zawarciem umowy ubezpieczenia warto sprawdzić czy ochroną ubezpieczeniową będzie objęte także mienie na balkonie lub tarasie, znajdujące się tam droższe sprzęty lub meble ogrodowe, oraz zwrócić uwagę – o czym już wspominałem – na limity ubezpieczenia. Bo dany rodzaj mienia może mieć dużo niższy limit odpowiedzialności niż ustalona ogólna suma ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem i rabunku.
Warto zadbać o zabezpieczenie mienia
Ważne jest także to, czy odpowiedzialność ubezpieczyciela obejmuje przypadki dostania się do domu lub mieszkania przez otwarte okno, za pomocą skradzionych lub podrobionych kluczy. No i oczywiście nie wolno zapominać o wymogach zabezpieczenia mienia (okna, drzwi i inne otwory, zamki wielozapadkowe, zamki elektroniczne, alarmy itd.).
To tylko, wybrane problemy z zakresu ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku przy ubezpieczaniu mienia w domach i mieszkaniach. Pamiętajmy o nich, przypominajmy klientom, chrońmy ich mienie.