Bezpieczne wakacje w 2022 roku. O czym należy pamiętać i jak się zabezpieczyć?

Znajomy agent podzielił się ze mną wiadomością:

“Od kilkunastu lat zajmuję się ubezpieczeniami i jeszcze nigdy nie miałem przypadku aby w ciągu dwóch tygodni, w 6 przypadkach ubezpieczonych u mnie domów doszło do włamań i kradzieży. Do tego doszły trzy zdarzenia podczas pobytu za granicą. Prawdą jest, że  w każdym tym przypadku jest trochę winy samych ubezpieczonych. Myślą o wyjeździe “na wakacje życia”, a zapominają o wielu przyziemnych sprawach. A warto o tym wszystkim pamiętać. Teraz ja będę im wręczał przy ubezpieczeniu specjalną informację na ten temat. To trzeba zawsze przypominać.”

Przed wyjazdem na wakacje zadbaj o swój dobytek

Zgadzam się w pełni z moim rozmówcą. Okres lata i wakacyjnego wypoczynku, czasu podróży, przebywania w różnych miejscach i z różnymi ludźmi sprzyja rozluźnieniu naszej uwagi i dbaniu o bezpieczeństwo. Dotyczy to wielu sfer życia: zabezpieczenia pozostawionego mienia, przygotowania się do wyjazdu, zabrania kilku naprawdę ważnych rzeczy oraz zabezpieczenia zabieranego sprzętu. Bo będąc na urlopie, wyjeździe nasz kontakt z własną firmą, bliskimi, będzie czasami rzeczywiście niezbędny. Dlatego należy być zawsze ostrożnym.

Jak zabezpieczyć swoje mienie podczas wyjazdu wakacyjnego?

Co robić?  Zachowywać zdwojoną ostrożność i stosować dobre praktyki podnoszące nasze bezpieczeństwo. Nie ma jednego zamkniętego katalogu tych spraw. Dlatego wymienię tylko najważniejsze i nie jest to katalog zamknięty, spraw ważnych.

Przed wyjazdem:

 • Nie ogłaszaj w social mediach gdzie i kiedy wyjeżdżasz. Po prostu nie chwal się urlopem. Przebywając na wyjeździe nie zamieszczaj zdjęć – czasem codziennie – z udanych wycieczek, łowienia ryb itd. To bezcenna wiedza dla potencjalnych włamywaczy. Możesz to zrobić po przyjeździe i też będzie aktualne.
 • Poproś swojego sąsiada, aby zwrócił uwagę na Twój dom, mieszkanie podczas Twojej nieobecności. Praktyka pokazuje, że w wielu przypatkach to sąsiad – monitoring sąsiedzki – jest bardzo skutecznym zabezpieczeniem. Sąsiedzi pierwsi zauważą nieznajomych i zwrócą uwagę na ich podejrzane zachowanie. Może ktoś z rodziny, dobry znajomy raz na 2-3 dni “podleje kwiatki w domu” i przy okazji zaświeci światła w domu. To sygnał, że ktoś w domu przebywa.
 • Dobrym sposobem jest zainstalowanie automatyczne włączanych lamp w domu, zaświecanych w różnych pomieszczeniach w różnym czasie czyli tzw. programowalnego oświetlenia. Na rynku istnieje dziesiątki, wcale niedrogich, bezpiecznych i w sumie oszczędnych urządzeń, programatorów wpinanych do gniazdek.
 • Przed samym wyjazdem sprawdź zawsze wszystkie zamknięcia, zabezpieczenia innych niż drzwi i okna otworów. 80% włamań odbywa się poprzez drzwi i okna stąd warto zainstalować systemy antywłamaniowe, antywyważeniowe drzwi i okien lub rolety antywłamaniowe.
 • Włącz jeśli posiadasz urządzenia alarmowe i upewnij się czy mają sprawne niezależne zasilanie. Włamywacze często najpierw doprowadzają do wyłączenia prądu w domu. Jeśli masz monitoring powiadom o swoim wyjeździe jego operatora.
 • Nie zapomnij sprawdzić czy Twoja polisa ubezpieczenia domu jest aktualna i czy nie kończy się w okresie Twojego pobytu na wyjeździe. Wcześniej ubezpiecz swój wyjazd – i rodziny –  np. kosztów leczenia za granicą z opcjami i klauzulami dostosowanymi do regionu świata, kraju pobytu i aktywności (uprawiane sporty w tym czynności uznawane za niebezpieczne i ekstremalne).
 • Sporządź kserokopie i wykazy wszystkich zabieranych podstawowych dokumentów, wszystkich członków rodziny (paszporty, wizy, nr kart EKUZ,  nr polis i Centrów Zgłoszeń szkód i Assistance. Nie przechowuj ich w jednym miejscu, a najlepiej zdeponuj je u innej osoby.  Dobrze posiadać także spis zabieranych ze sobą urządzeń wraz z ich numerami i danymi identyfikacyjnymi (laptopy, smartfony, telefony, aparaty fotograficzne, kamery itd.). Podczas zdarzenia, np. kradzieży będzie to bardzo przydatne. Nie zaszkodzi posiadać także spisanych numerów i adresów: rodziny, znajomych i innych potrzebnych. Zdarza się, że przy utracie telefonu możesz pozostać bez możliwości kontaktu z nimi, bo miałeś wszystko w swoim telefonie.
 • Nie wspominam szerzej o przygotowaniu samochodu jeśli nim się wybierasz. To nie tylko jego przegląd przed wyjazdem, ale także sprawdzenie aktualności ubezpieczeń (OC ppm, AC Assistance i ważności przeglądu technicznego). Warto wcześniej sprawdzić jakie dodatkowe wyposażenie musi posiadać samochód, w krajach przez które będziemy podróżowali i gdzie będziemy przebywali. Ich brak może narazić nas na wysokie kary, a nawet uniemożliwienie dalszej jazdy.

Podczas wyjazdu miej na oku swój sprzęt elektroniczny

W czasie wyjazdu zachowaj zawsze zwiększoną czujność i przestrzegaj podstawowe zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu ze sprzętu elektronicznego.

 • Bądź ostrożny przy korzystaniu z ogólnodostępnych sieci WiFi oraz dodatkowo instalowanych za granicami aplikacji. Te fakty bardzo często wykorzystują przestępcy komputerowi, którzy potrafią szybko “wyczyścić” konto bankowe i narażą nas jeszcze na inne niebezpieczeństwa w sieci.
 • Unikaj automatycznego nawiązywania połączenia przez WiFi i Bluetooth. Urządzenia swoje włączaj tylko na określony czas i tylko wtedy kiedy potrzebujesz z nich skorzystać.
 • Jak już wspomniałem, jeśli to możliwe to unikaj korzystania z publicznych sieci WiFi. Jeśli musisz już z nich skorzystać  np. na lotniskach, w hotelach, restauracjach czy bankach to zawsze weryfikuj ich nazwę i hasło. Korzystając z takich sieci (publicznych WiFi) np. podczas logowania do bankowości internetowej, czy sprawdzania poczty używaj zawsze oprogramowania VPN (Virtual Private Network , po polsku Wirtualna Sieć Prywatna), które zapewnia poufność przesyłanych i otrzymywanych danych gdyż są one szyfrowane. Program taki należy  zainstalować  jeszcze przed wyjazdem i  istnieje kilka bezpłatnych, dobrych takich programów.
 • Aktywuj na swoim urządzeniu/ach opcje “Znajdź moje urządzenie”, która będzie bardzo przydatna w przypadku skradzenia lub zgubienia naszych urządzeń. Utwórz także kopie zapasową danych z Twoich urządzeń, z których korzystasz za granicą. W razie zgubienia pozwoli to odzyskać utracone dane. Stosuj także uwierzytelnianie wieloskładnikowe, zwłaszcza przy danych firmowych i nie zapominaj o tzw. silnych hasłach. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa korzystaj z dostępnych opcji zabezpieczeń biometrycznych na urządzeniach mobilnych.
 • Nigdy nie pozostawiaj swojego laptopa – także telefonu – bez osobistego nadzoru. Zawsze blokuj ekran swojego urządzenia jeśli przestajesz z niego korzystać nawet na krótką chwilę.
 • Nie zabieraj ze sobą na wyjazd danych (firmy, z pracy, osobistych) które nie będą ci potrzebne podczas wyjazdu. Pendrive lub inny nośnik łatwo zgubić lub utracić w inny sposób. Konsekwencje nie tylko prawne (RODO) mogą być bardzo kosztowne.
 • Korzystając z urządzeń w miejscach publicznych, środkach komunikacji itd., zawsze pamiętaj, że osoby siedzące obok lub za tobą, mogą widzieć  ekran Twojego urządzenia.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas wyjazdu na wakacje w 2022 roku?

 • Na wyjazd zabierz zawsze odpowiedni zapas wszystkich leków – poza apteczką podręczną – oraz kopie historii przebytych chorób. To znacznie ułatwia przekazanie niezbędnych informacji w razie zdarzenia wymagającego interwencji lekarza lub hospitalizacji.
 • Sprawdź na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy kraj do którego się wybierasz lub jego regiony nie są objęte zakazami pobytu, przejazdu i wjazdu i czy nie znajdują się na liście ostrzeżeń. I najlepiej stosuj się do nich.
 • Zawsze weź ze sobą pewną ilość wymienialnej gotówki i przechowuj ją w 2-3 oddzielnych miejscach. Może zdarzyć się sytuacja, że nie będziesz mieć możliwości skorzystania z bankomatu, nie będzie zasięgu lub inna sytuacja, która uniemożliwi wybranie pieniędzy z konta. Trzeba posiadać także więcej kart bankomatowych, bo niektóre mogą nie zadziałać.

Podsumowanie

No i najważniejsze. Zostaw w domu troski i problemy, a zabierz ze sobą dobry humor. Aby tak było podczas całego Twojego wypoczynku pamiętaj o zasadach wymienionych powyżej. Są sprawdzone i jest bardzo przydatne.


Poprzedni wpis

KAPITALne ubezpieczenie na życie

Następny wpis

Krótkoterminowe ubezpieczenie maszyn rolniczych